Nemáte nainštalovaný Flash plugin, potrebný pre korektné zobrazanie animácie.

Nainštaluj plugin.

Okenné a dverné kovanie

 

Viac bezpečnosti a dlhodobá životnosť

Nový rad nemeckého okenného kovania MACO MULTI TREND sa vyznačuje vysokou triedou bezpečnosti WK1 a WK2. Kovanie spĺňa prísne bezpečnostné, kvalitatívne i ekologické európske normy. Medzi hlavné prednosti kovania MACO patrí poistka proti zveseniu a chybnej manipulácii, bezproblémové funkcie a minimálne nároky na údržbu. Pri výrobe okien a dverí je kontrolovaná funkčnosť kovania a je vždy vykonané nadstavenie prítlaku a sklonu v troch osiach krídla.

Okenné kovanie je srdcom každého okna

Kovanie dáva okno do pohybu. Otvára, sklápa, zatvára, zabezpečuje mikroventiláciu. Práve v polohe mikroventilácie dochádza k uvoľneniu prítlaku medzi okenným rámom a krídlom kde vzniká mierny odstup, ktorý umožní infiltráciu vzduchu pri súčasnom obmedzení hluku zvonka. Veľmi dôležitou funkciou je bezpečné zatvorenie okna, ako aj jeho zabezpečenie proti násilnému otvoreniu.

Nenahraditeľným doplnkom kovania je okenná kľučka, ktorá kovanie ovláda, ale môže slúžiť aj ako detská poistka či ochranný prvok proti vlámaniu.

Vzhľad okna z interiéru napovedá, či bolo použité okenné kovanie štandardné alebo skryté. U skrytého kovania sú pánty skryté v okennom ráme. Pri pohľade na okno z interiéru ich teda na okennom ráme vôbec nevidíme. Viditeľná je len okenná kľučka. Okno so skrytým kovaním pôsobí na pohľad veľmi harmonicky, vďaka neporušenému, čistému vedeniu línií profilu nesmierne elegantne. S úplne skrytým okenným kovaním je možné vyrobiť okná, kde okenné krídlo lícuje s okenným rámom.

Bezpečnostné kovanie

Okno a terasové dvere sú pre zlodeja najjednoduchšou cestou ako vstúpiť do domu. Zlodej vloží medzi okenný rám a krídlo dlhší skrutkovač a štandardné viacbodové čapy okenného kovania „prehodí“ cez uzávery, alebo ich zvonku posunie do otvorenej polohy (kľučka vo vnútri sa otočí, akoby ju ovládala neviditeľná ruka), okno je otvorené rýchlo a potichu.

Významnou funkciou okenného kovania je zabezpečenie okna proti násilnému vypáčeniu, kde hovoríme o bezpečnostnom kovaní.

Po zatvorení okna okennou kľučkou sa hlavička bezpečnostného čapu zasunie do drážky uzáveru. Bezpečnostné kovanie alebo zvýšenú bezpečnosť okna dnes ponúka veľa dodávateľov okien, väčšina z nich žiaľ len s bezpečnostnými bodmi na rôznych miestach okna, nie však s bezpečnostnou okennou kľučkou. Akékoľvek okno bez bezpečnostnej kľučky je možné z vonkajšej strany vypáčiť pomerne jednoducho. Výrobca okenného kovania MACO odporúča len kvalitnú bezpečnostnú kľučku s blokovacím tlačidlom alebo zámkom, ktorá odolá aj triku s drôtom. Tento typ kľučiek plní zároveň funkciu detskej poistky.