Nemáte nainštalovaný Flash plugin, potrebný pre korektné zobrazanie animácie.

Nainštaluj plugin.

Tipy a rady

 

Plastové okná nakupujte tam, kde sa môžete spoľahnúť na špičkovou kvalitu výrobkov aj služieb. Nákup okien predstavuje dôležité rozhodnutie, preto by ste sa mali spoliehať na služby profesionálov. Preto poskytujeme našim zákazníkom kvalifikovaný predajný a montážny servis. Cieľom je trvalá starostlivosť o zákazníkov. Predajom výrobkov sa u nás nič nekončí! Zaujímame sa, ako sú naši zákazníci s výrobkami spokojní a snažíme sa reagovať na nové potreby zákazníkov. Pri rozhodovaní o kúpe nových okien niekoho osloví ponuka najnižšej ceny, zatiaľ čo iní ľudia hľadajú kvalitu a sú ochotní za ňu zaplatiť vyššiu cenu. Jednu vec však majú spoločnú, prajú si nájsť takého predajcu, ktorý ich v rozhodovaní podporí a dokáže nájsť optimálne riešenie.

Naše doporučenie pri výbere dodávateľa okien

Pred kúpou okien sa zoznámte so všetkými parametrami výrobku. Overte si, kde sú okná a dvere vyrábané. S vašim dodávateľom konzultujte účel zákazky. Predajca by mal dokázať nájsť riešenie i pre zložitejšie zadania, napríklad okenné systémy pre pasívne domy, atypické tvary okien .. .

Nespoliehajte sa iba na doporučenia tretích osôb! Navštívte pobočku a presvedčte sa sami. Pýtajte sa na všetko, čo Vás zaujíma! Technológia výroby, obrat firmy, záruky ...

Dajte prednosť takému predajcovi, ktorý na Vaše podnety bude reagovať ochotne a okamžite! To svedčí o tom, že zákazník je vždy na prvom mieste.

Cena výrobkov by nemala byť jediným kritériom výberu dodávateľa! Kto vyberá okná iba na základe najnižšej ceny, dáva tým najavo, že nevie, čo presne chce alebo rezignuje na účel a kvalitu dodávky okien.

Ako si vybrať kvalitné plastové okná

vzhľad profilu podľa vlastných estetických požiadaviek na dopytované plastové okná, farba profilu

typ použitého tesnenia (dorazové, stredové)

súčiniteľ prestupu tepla rámom (profilom) okna Uf, príp. prestup tepla celým plastovým oknom Uw, čím nižšia hodnota tým lepšie, dôležitejšie než počet komôr profilu

výber skla štandardného, protihlukového, bezpečnostného alebo reflexného

súčiniteľ prestupu tepla sklom okna Ug, čím nižší tým lepšie tepelno-izolačné vlastnosti okna

okenné kovanie

požadovaný spôsob otvárania okna – otváravé alebo otváravo-sklopné okenné krídlo

vzhľad kovania – štandardné, čiastočne skryté, úplne skryté

odolnosť kovania proti násilnému vypáčeniu plastového okna – základná, zvýšená odolnosť, bezpečnostné štandardy

typ použitej okennej kľučky – obyčajná, s blokovacím tlačidlom, so zámkom, kľučka ako detská poistka

doplnky okna

vnútorné a vonkajšie parapety (materiál a farba), žalúzie, rolety, sieťka proti hmyzu, okenice, markízy

dodávateľ, montáž okna

neodborná montáž môže znehodnotiť veľmi dobré parametre vybraného plastového okna

zistiť či dodávateľ, príp. výrobca používa na montáž svojich vlastných zamestnancov alebo externú firmu, nie je cena za montáž okna podozrivo nízka?

za záruku je zodpovedný dodávateľ okien, nemusí to byť výrobca okien

záručný a pozáručný servis na plastové okná môže byť problematický u niektorých zahraničných výrobcov bez vlastného zastúpenia v SR

 

Správne plastové okná. Kvalitné, nie príliš drahé a exkluzívne. To je sen každého stavebníka, ktorí si vybral plastové okná. A naozaj vybrať plastové okná, alebo skôr euro okná?

Na začiatku montovania plastových okien sme nemohli čítať o ničom inom, ako o vysokej kvalite a výbornej tepelnoizolačnej vlastnosti plastových okien. Po niekoľkých rokoch sme mohli byť svedkami v médiách krutej kritike plastových okien. Časté deformácie, strata kvality (tepelnoizolačných vlastností), a problémy s „dýchaním“ stavieb, s plesňami atď., pôsobili návrat, novú renesanciu euro okien.

Dnes plastové okná znova sú v móde vďaka vylepšenej kvalite profilov, okenných výplní a vyspelej technológie. Akonáhle však dopyt po plastových okien narastal, trh s ponukou neustále sa rozširuje, tým častejšie sa znova objavujú plastové okná nižšej kvality.

Ako teda vybrať kvalitné plastové okná? V prvom rade je veľmi dôležité byť opatrným pri výbere okien a jednotlivé ponuky vyhodnocovať z rôznych hľadísk.

 

Plastové okná a ich cena

Azda najdôležitejší aspekt pri výbere plastových okien pre stavebníka – investora je ich cena. Treba si však uvedomiť jednu skutočnosť: čím sú plastové okná lacnejšie, zákonite strácajú na kvalite. Tak isto ako lacné oblečenie v čínskych obchodoch sú málokedy kvalitné a tvarovo stále ani lacné plastové okná nemôžu byť z kvalitného materiálu. Na Slovensku skoro denne vznikajú nové firmy ktoré ponúkajú svoje plastové okná. Veľká konkurencia núti firmy konkurovať s cenami, aj na úkor kvality svojich výrobkov. Preto môžeme odporúčať, aby ste si okrem ceny plastových okien všímali aj ostatné vlastnosti ako sú napríklad typ profilu, kovania, presklenia, doplnkov.

Plastové okná a ich kvalita

Poznáme viac kvalitatívnych znakov plastových okien. Medzi nimi patria: typ a kvalita profilu a kovovej výstuhy, typ a kvalita kovania, presklenia a doplnkov.

Samotné profily plastových okien sú vyrobené z tvarovo stáleho plastu – PVC. Na začiatku boli používané trojkomorové plastové profily, dnes sú štandardom 5, 6, 8 komorové profily. Dôležitá je aj kovová výstuha plastových okien, ktoré zabezpečujú tvarovú stálosť konštrukcie. Najčastejšie sú používané lacné hliníkové výstuhy, drahšie ale kvalitnejšie sú kovové výstuhy okien z ušľachtilej ocele, a momentálne najvyššiu kvalitu zabezpečia uzavreté železné výstuhy. Medzi svetovo uznávané profily plastových okien patria napríklad kvalitné (nemecké) profily  Schüco, Salamander, KBE a iné.

Pričom ale platí jedna zásadná vec:

Najdôležitejšie je, aby výrobca postupoval podľa inštruktážnych nariadení výrobcov profilu a jednotlivých komponentov, potom Vaše plastové okná budú spĺňať vaše náročné očakávania.

Kovanie plastových okien je dôležité z hľadiska kvality otvárania a zatvárania okien, a tiež z hľadiska bezpečnosti. Môžete si vybrať z rôznych úrovní stupňa zabezpečenia kovania. Uznávané, certifikované kovanie je napríklad Maco. Plastové okná s týmto typom kovania Vám môžeme odporúčať s kľudným svedomím.

Dnes, štandardné presklenia plastových okien (4/16/4 mm) majú tepelnú izoláciu Ug 1,0 až 1,1. Pri niektorých špeciálne upravených preskleniach (napríklad ornamentné, bezpečnostné reflexné sklá) môžeme ešte aj dnes stretnúť sa s preskleniami s tepelnoizolačnou hodnotou Ug=1,2 až 3,0.

Doplnky plastových okien ako sú napríklad okenné kľučky sú štandardne dodávané od výrobcu kovania. Ak si ale túžite po plastové okná s špeciálnym dizajnom, môžete si vyberať zo širokej škály kľučiek.

Plastové okná a vzhľad budovy

Nakoľko sa dnes plastové okná vyrábajú z rôznych profilov, je ľahké nájsť okná, ktoré vzhľadovo vyhovejú práve Vašim požiadavkám. V ponuke sú klasické hranaté profily, ale nájdete aj zaoblené, alebo špeciálne upravené profily podľa vlastného vkusu. Plastové okná sú dodávané vo všetkých možných farbách a drevných imitáciách stupnice RAL. Tieto motívy sa vyznačujú s vysokou farebnou stálosťou s garanciou na viac ako 6 až 10 rokov.

Správne vetranie 

V zimnom období by sa malo vetrať tak, aby toto čo najmenej ovplyvnilo energetickú náročnosť vykurovania priestoru. Preto sa odporúča vetrať nárazovo v určitých časových intervaloch, alebo využívať škárové vetranie.

V letnom období je vetranie podmienené potrebnou výmenou vzduchu a reguláciou teploty v interiéri. Preto sa využíva plné vyklopenie krídla do vetracej polohy, v prípade potreby opäť škárové vetranie.

Ak sa jedná o celoplošne presklené priestory, je potrebné siahnuť po vhodnej kombinácii vetrania a tienenia, resp. po účinných a komplexných vetracích systémoch.